Dyplomatka to długi i elegancki typ płaszcza, który charakteryzuje się prostotą. Zazwyczaj jest zapinany na jeden rząd guzików, choć niektóre modele posiadają dwurzędowe zapięcie. To klasyczny element garderoby, który często kojarzony jest ze stylem lat 60. i 70. XX wieku. Jeżeli szukasz okrycia wierzchniego na formalną okazję, taką jak spotkanie biznesowe czy wieczorne wyjście do restauracji, to dyplomatka będzie trafnym wyborem. 

Chcesz dowiedzieć się nieco więcej o historii płaszczy typu dyplomatka? Ciekawi Cię, po czym można poznać, że są wykonane z materiałów najwyższej jakości? W tym artykule odpowiemy na te i wiele innych pytań.

Czym charakteryzuje się płaszcz dyplomatka?

Zastanawiasz się, po czym poznać płaszcz typu dyplomatka? Przede wszystkim po długim, eleganckim fasonie, który sięga nieco za kolana. Kolejna charakterystyczna kwestia to guziki dyplomatki – w najczęściej spotykanej wersji o zapięciu jednorzędowym będzie ich od dwóch do trzech. Dodaje to okryciu szyku i elegancji. 

Prawdziwa dyplomatka musi być wykonana z materiałów najwyższej jakości. Wykorzystanie takich tkanin jak wełna czy kaszmir bądź ich mieszanki wraz z innymi naturalnymi włóknami, zapewnia wyjątkowy komfort noszenia. Co więcej, dzięki takiemu wykonaniu płaszcz ten długotrwale utrzymuje ciepło nawet przy niesprzyjających warunkach pogodowych. 

Choć termin „dyplomatka” najczęściej kojarzony jest z damskim płaszczem, to warto zauważyć, że istnieją również jego wersje dla mężczyzn. Męski płaszcz typu dyplomatka również jest długi i ma elegancki design, natomiast jest odpowiednio dostosowany do męskiego kroju i stylu. Oczywiście dyplomatki różnią się między sobą chociażby kształtem kołnierza, ale ogólne, charakterystyczne cechy pozostają dla tego rodzaju takie same.

Historia płaszczy typu dyplomatka

Historia płaszczy typu dyplomatka sięga XIX wieku. Pierwsze wersje przeznaczone były dla mężczyzn. Charakteryzowały się marynarskim krojem, dlatego też często noszone były przez oficerów marynarki wojennej. Szerokie kołnierze, guziki i długi krój były ich nieodłącznymi elementami od samego początku.

Wraz z upływem czasu dyplomatka przeniknęła także do mody damskiej. Miało to miejsce w okresie belle époque, czyli na przełomie XIX i XX wieku. Ten płaszcz, dzięki swojemu klasycznemu i stylowemu designowi, zyskał popularność wśród eleganckich kobiet, które wyznaczały w ówczesnym czasie najpopularniejsze trendy modowe.

Lata 60. i 70. XX wieku przyniosły powrót dyplomatek do trendów modowych, zwłaszcza wśród młodzieży i artystów. Niewielkim zmianom uległy detale, takie jak chociażby kształt kołnierza, ale ogólny styl i cechy charakterystyczne dyplomatek pozostały niezmienne.

Po dziś dzień płaszcze typu dyplomatka pozostają popularne w modzie damskiej i męskiej. Projektanci chętnie sięgają po ten klasyczny fason, dostosowując go do współczesnych trendów. Można zatem śmiało powiedzieć, że utrzymują one swoją pozycję jako eleganckie i ponadczasowe elementy garderoby, idealne na nieco bardziej formalne okazje. 

Z jakiego materiału wybrać płaszcz?

Wybór wysokiej jakości okrycia wierzchniego jest niezmiernie ważny dla Twojego komfortu. Właśnie dlatego postaw na dyplomatkę wykonaną z najlepszej jakości materiałów, które zapewnią Ci nie tylko elegancki wygląd, ale również najwyższy komfort użytkowania. Właśnie takie płaszcze typu dyplomatka posiada w swojej ofercie marka Herse.

Wełna to zdecydowanie najpopularniejszy materiał wykorzystywany przy szyciu dyplomatek wysokiej jakości. Jest ciepła, trwała oraz nadaje się doskonale do tworzenia eleganckich fasonów płaszczy. Kaszmir to kolejny, luksusowy materiał pochodzący z delikatnej wełny koźlęcej. Dyplomatka wykonana właśnie z tego materiału będzie wyjątkowo miękka. Użycie mieszanki wełny i innych naturalnych włókien, chociażby jedwabiu może dodać ubraniu elastyczności i trwałości. 

Współcześnie ten konkretny typ płaszczy może zawierać mieszanki włókien syntetycznych, które odpowiadają za dodatkowe funkcje – zwiększoną odporność na tworzenie się plam lub przemakanie.

Do czego pasuje płaszcz dyplomatka?

Do eleganckiego typu płaszcza, jakim bez wątpienia jest dyplomatka, idealnie pasować będzie damski garnitur bądź zestaw koordynowany. Zwróć szczególną uwagę na to, by wybrane przez Ciebie kolory odpowiednio komponowały się z zarzuconą na wierzch dyplomatką. Wtedy na pewno nie jedna osoba zwróci uwagę na Twoją elegancką kreację.

Dla mężczyzn najlepszym wyborem do stylizacji z dyplomatką będzie klasyczna biała koszula – przykładowo model z kołnierzem pin collar. W połączeniu ze spodniami garniturowymi stworzy niezwykle elegancki look, który sprawdzi się w sam raz na takie okazje jak spotkanie biznesowe, wyjście do teatru czy restauracji.

Zakładając pod dyplomatkę koszulę warto dodać do stylizacji także marynarkę. Jeżeli trudno jest Ci dopasować je do swojej sylwetki, ponieważ rozmiarówki sklepowe nie odpowiadają Twoim potrzebom, to przedstawiamy rozwiązanie tego problemu – fantastyczną usługę szycia miarowego oferowaną przez markę Herse.

Płaszcze Herse – podsumowanie

Elegancki design, długi fason oraz jeden bądź dwa rzędy guzików to charakterystyczne elementy, po których łatwo poznać płaszcz typu dyplomatka. Oczywiście równie ważny jest materiał, z którego jest wykonana. W tym aspekcie zdecydowanie bryluje wełna – ciepła i wytrzymała. 

Z uwagi na elegancki charakter tego typu płaszczy najlepiej połączyć je z klasykami. Garnitur, zestaw koordynowany albo gładka koszula sprawdzą się w tym przypadku zdecydowanie najlepiej.