Zastanawiasz się czy warto zakupić płaszcz raglan? Odpowiedź jest prosta, oczywiście że tak. Dzięki swojemu charakterystycznemu krojowi jest to jeden z najwygodniejszych rodzajów okrycia wierzchniego na sezon jesienno-zimowy. To właśnie dzięki szerokim rękawom typu raglan jest wyjątkowy i przyciągający uwagę.

Inwestując w ten model płaszcza, wykonany z materiałów najwyższej jakości, takich jak wełna lub kaszmir, możesz być pewny, że posłuży Ci przez długie lata. Dzięki precyzyjnemu wykonaniu i dbałości o detale raglan zapewni Ci najwyższy komfort noszenia.

W tym artykule powiemy Ci po czym poznasz płaszcz raglanowy, a także na co powinieneś zwrócić uwagę przy jego zakupie.

Spis treści:

  1. Co wyróżnia płaszcz raglan?
  2. Jak powstawały płaszcze typu raglan?
  3. Płaszcz raglan – idealny wybór na jesień i zimę
  4. Płaszcz raglanowy z najlepszych materiałów
  5. Płaszcze Herse – podsumowanie

Co wyróżnia płaszcz raglan?

Cechą charakterystyczną, która już na pierwszy rzut oka odróżnia płaszcze raglan od wszystkich innych, jest specyficzny krój rękawów. Różnią się one od tradycyjnych modeli tym, że biegną od pachy do kołnierza, tworząc jednolitą linię, bez żadnych szwów na ramionach. W efekcie cały rękaw tworzy skośną linię – od pachy do dekoltu. Za sprawą takiego kroju jest to jeden z najwygodniejszych modeli płaszczy dostępny w zasobach marki Herse.

Jeżeli chodzi o sposób jego zapięcia – tutaj nie znajdziemy rygorystycznie określonych wytycznych. Możesz spotkać płaszcz raglan zapinany na guziki, ale równie dobrze znajdziesz modele bez zapięcia, które zebrać można za pomocą przymocowanego paska.

Jest to rodzaj okrycia wierzchniego, który sprawdzi się zarówno w wersji dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Płaszcze z rękawami raglanowymi są popularne głównie ze względu na swobodę ruchów, jaką oferują dzięki braku szwów na ramionach, co czyni je niezwykle wygodnymi w noszeniu. Mogą być one wykonane z różnych materiałów, o różnych długościach i stylach – kluczową cechą jest dla nich właśnie kształt i sposób wszycia rękawów.

Jak powstawały płaszcze typu raglan?

Płaszcz raglanowy swoją nazwę zawdzięcza brytyjskiemu wojskowemu dowódcy wojny krymskiej w XIX wieku – lordowi Raglanowi. Jedna z najbardziej popularnych teorii mówi o tym, że rękawy raglanowe zostały stworzone na zamówienie lorda po tym, jak utracił jedno ramię podczas bitwy. By zapewnić mu wygodę noszenia nakrycia, a także łatwiejsze ubieranie się, projektant stworzył specjalny płaszcz z rękawami sięgającymi od pachy do szyi. Wyeliminował w ten sposób szwy na ramionach.

Inne teorie sugerują, że rękawy raglanowe mogły mieć swoje korzenie także w strojach sportowych. Według nich projektanci inspirowali się między innymi strojami dla graczy baseballu, w których rękawy również biegną od pachy do szyi.

Współcześnie rękawy typu raglan są obecne w wielu typach odzieży. Zdecydowanie jednak przodują jeżeli chodzi o szycie odzieży sportowej, swetrów i oczywiście płaszczy – zarówno damskich, jak i męskich.

Płaszcz raglan – idealny wybór na jesień i zimę

Wybierając płaszcz raglan na okres jesienno-zimowy na pewno się nie zawiedziesz. Dzięki temu, że jest stosunkowo obszerny z łatwością będziesz w stanie założyć pod niego grube i ciepłe warstwy ubrań, które są niezbędne w zimie. Raglanowa konstrukcja rękawa pozwala chociażby na komfortowe noszenie marynarki, czy ulubionego zimowego swetra.

Ogromna swoboda ruchów, zapewniona przez specyficzny sposób szycia, zdecydowanie da o sobie znać w chłodniejsze dni, kiedy to większość czasu musisz spędzić ubranym w nakrycie wierzchnie. Podczas długiego jesiennego wieczoru nie odczujesz żadnego dyskomfortu.

Dzięki różnorodności materiałów wykorzystywanych do szycia płaszczy raglanowych, możesz swobodnie dostosować ich modele do panujących warunków atmosferycznych. Klasyczny wygląd sprawia, że jest to okrycie niezwykle atrakcyjne wizualnie. W zależności od wystylizowania może sprawdzić się zarówno w zestawach formalnych, jak i tych o charakterze nieco bardziej casualowym. Można zatem powiedzieć, że płaszcz raglan to uniwersalny wybór na różnego rodzaju okazje jesienne i zimowe.

Płaszcz raglan z najlepszych materiałów

Wełna to jeden z najwyższej jakości materiałów, który wykorzystywany jest przez markę Herse przy szyciu płaszczy raglanowych. Jej niezaprzeczalnym atutem jest bardzo dobra izolacja termiczna. Właśnie dzięki temu będzie to idealny wybór na chłodniejsze miesiące. Dodatkowo płaszcz raglan wykonany z wełny będzie bardzo trwały – jest to inwestycja na lata.

Przy produkcji tego typu płaszczy często korzysta się również z kaszmiru. Tak samo jak wełna umożliwia utrzymanie ciepła przez długi czas. Jest wyjątkowo miękki i lekki. Warto wspomnieć, że połączenie tych dwóch materiałów najwyższej jakości, w procesie tworzenia odzieży wierzchniej, to często spotykane rozwiązanie. Marka Herse oferuje w swojej kolekcji damski wiązany płaszcz raglan. Składa się on w 90% z wełny, a pozostałe 10% stanowi kaszmir. Dostępny jest w odcieniu beżowo-szarym, czyli jednym z przodujących kolorów w sezonie jesiennym 2023 roku.

Płaszcze Herse – podsumowanie

Bez wątpienia płaszcz raglanowy przekonuje do siebie wielu miłośników mody z uwagi na wygodny i charakterystyczny krój. Zawdzięcza go swoim specyficznym rękawom. Są one pozbawione szwów na ramionach, tworzą skośną linię podążającą od pachy do dekoltu.

Płaszcz reglan pozwala na założenie pod niego ciepłych warstw ubrań, które pomogą Ci w utrzymaniu ciepła podczas chłodnych jesienno-zimowych dni. Kupując go upewnij się, że wykonany jest z materiałów najwyższej jakości, takich jak wełna albo kaszmir.