Tworząc wyjątkową odzież, należy sięgać po wyjątkowe środki. W Herse na pierwszym miejscu stoi zawsze jakość, dlatego chcemy, aby podstawą naszych produktów były tkaniny z najwyższej półki.

Tworząc ekskluzywną modę damską i męską korzystamy między innymi z tekstyliów produkowanych przez prestiżową włoską firmę Cerruti. Niegdyś prowadzona przez wspaniałego projektanta i biznesmena Nino Cerrutiego, marka obecnie jest w posiadaniu grupy Piacenza 1733 – historycznego lidera w tworzeniu tkanin i odzieży najwyższej jakości.

Historia marki

Cerruti to firma tworzona od pokoleń, zbudowana na fundamentach rodzinnej miłości i pasji. Jej siedziba od dnia powstania mieści się na brzegu rzeki Cervo we włoskim regionie Biella.

Marka została założona w 1881 r. przez Antonio Cerrutiego, jego dwóch braci i kuzyna. Za sprawą ich determinacji tkalnia z roku na rok zyskiwała coraz większą popularność. Podczas pierwszej wojny światowej Cerruti był wielkim producentem materiałów, z których szyto odzież wojskową – w samym 1917 roku firma wytworzyła około 170 tysięcy metrów dzianiny.

W 1951 roku obowiązek prowadzenia firmy spadł na wnuka Antonio – Nino Cerrutiego. Zaledwie dwudziestoletni Nino doskonale odnalazł się w roli właściciela prestiżowej tkalni i z powodzeniem rozwijał rodzinny biznes. Posiadał również doskonały zmysł estetyczny i wyczucie stylu, co doprowadziło go do założenia firmy Hitman, specjalizującej się w eleganckiej modzie męskiej.

Dzięki śmiałym rozwiązaniom i niekończącym się pomysłom genialnego Nino, sława Cerruti obiegła cały świat. Kolekcje twórcy zaczęły się pojawiać u wielu gwiazd ze świata Hollywood. Można było je podziwiać na najsłynniejszych galach, takich jak Festiwal w Cannes, czy na rozdanie Oscarów.

15 stycznia 2022 r. Nino Cerruti zmarł, jednak jego dorobek dalej zachwyca, a marka, którą tak rozwinął, wciąż prezentuje stylowe tkaniny o nieporównywalnej jakości.

Cerruti – co jest misją marki?

W Cerruti stawia się na kreatywność, która motywuje nieustanny rozwój i jest podstawą dla pełnych uroku pomysłów. Celem marki jest tworzenie innowacyjnych, stylowych rozwiązań, zbudowanych na fundamencie niezawodnej tradycji.

W dodatku Cerruti łączy produkcję niezastąpionych tkanin z szacunkiem dla środowiska. Marka stosuje najnowsze technologie, aby między innymi zmniejszyć do minimum emisję szkodliwych oparów oraz zoptymalizować zużycie energii elektrycznej.

Od projektu aż po gotową dzianinę Cerruti działa z myślą o stworzeniu modnych kolekcji damskich i męskich. Tkalnia opiera swoją działalność na sześciu filarach, które są gwarantem najwyższej jakości produkowanych tekstyliów. Sztandarowe założenia marki to:

  • Natura jako inspiracja;
  • Alchemia jako pasja do łączenia;
  • Potrzeba do ciągłej dbałości o szczegóły;
  • Innowacja jako badanie i kreatywność;
  • Czar harmonii i naturalności;
  • Jakość jako konieczny warunek.

Wizyta w tkalni Cerruti

Nasz zespół z Herse miał przyjemność odwiedzić siedzibę Cerruti w samym sercu Włoch. Na własne oczy mogliśmy podziwiać kunszt tworzenia niepowtarzalnych tkanin i misterną pracę najznakomitszych w swojej dziedzinie tkaczy. Podczas zwiedzania manufaktury, jej przedstawiciele zaszczycili nas dokładnym objaśnieniem różnych etapów produkcji, która odbywa się w myśl łączenia nowoczesnych rozwiązań z pielęgnowaną od lat tradycją.

Cerruti posiada niezwykle szeroki wybór produktów – moher, merino i mieszanki kaszmiru to tylko niewielka część oferty. Marka tworzy również własne, autorskie kolekcje.

Oxygen to dedykowana wyłącznie dla kurtek tkanina opracowana w kreatywnych laboratoriach Cerruti, tworzona – podobnie jak inne kolekcje – z myślą o współczesnej modzie. iParty jest idealna na elegancką uroczystość, Prestige to doskonały wybór w przypadku podróży, a Caravelle stanowi uniwersalną propozycję na każdą pogodę.

Jak powstają ekskluzywne tkaniny Cerruti?

Wieloetapowy proces produkcji ma swój początek w momencie poszukiwania najwyższej klasy surowców. Firma inwestuje tylko w najlepsze materiały, w tym takie jak wełna australijska i kaszmir mongolski. Aby nie dopuścić do utraty ich istotnych właściwości, są one umieszczane w chronionych warunkach o stałej temperaturze i wilgotności.

Obróbkę surowca rozpoczyna skomplikowana operacja czesania, której celem jest uzyskanie jednorodnej taśmy wełniano-kaszmirowej. Etap ten jest ściśle monitorowany, aby wykluczyć możliwe negatywne zmienne.

Wytrzymałość materiału podczas późniejszych procedur zapewnia spinning, w trakcie którego włókna ulegają skręceniu. Cerruti pilnie monitoruje proces, dzięki czemu nici stają są nie tylko wytrzymałe, ale także cienkie, jednolite i wydajne.

W następnej fazie – tzw. warping – przygotowywana jest podłużna część tkaniny, w której liczba nitek wynosi od 3 do 11 tysięcy. W trakcie procesu, firma w szczególności dba o nienaganność wykonania, aby uzyskać uniwersalny, stylowy materiał.

Tkanie jest spoiwem wszystkich poprzedzających je etapów i zapoczątkowuje powstanie produktu końcowego. Projektanci i technicy opracowują całą skalę wzorów i kolorystyki, aby następnie móc przejść w fazę wykończeniową, która wydobywa piękno z nowej, surowej tkaniny.

Odpowiednio dostosowane warunki – ciśnienie, para i temperatura, zapewniają walory estetyczne i dotykowe uzyskiwanych tekstyliów. Proces twórczy jest finalizowany przez procedurę barwienia, która jest nieustannie modernizowana, dzięki czemu tkalnia co roku wprowadza na rynek ponad osiem tysięcy nowych odcieni

Zrównoważony rozwój

Cerruti to marka, która obiera ścieżkę zrównoważonego przemysłu, nastawionego na postęp i ekologię. Wytwarzając swoje tekstylia firma zwraca szczególną uwagę na cztery wartości zapewniające moralny rozwój: produkt, środowisko, proces i aspekty społeczne.

Marka chlubi się produkcją w całości realizowaną w regionie Biella, dzięki czemu wspiera lokalne biznesy, a ponadto szanuje pobliskie obszary przyrodnicze. Co więcej, tkalnia pozyskuje wełnę zgodnie z prawami zwierząt, wybierając tylko sprawdzone i humanitarne hodowle owiec.

Dlaczego Cerruti?

W Herse przykładamy wagę do wartości, które sprawią, że nasza odzież spełni najwyższe oczekiwania klientów. W tworzeniu ekskluzywnej mody nieocenione są najlepszej jakości materiały, które dają pełną swobodę w realizowaniu naszych wyjątkowych projektów.

Wśród wytwarzanych przez markę luksusowych tkanin znajdują się propozycje idealne na wszelkie okazje. Tekstylia Cerruti charakteryzują się przede wszystkim wysokim komfortem noszenia i niezastąpionym włoskim stylem.